Podzimně naladěni aneb Podzimní barvy v bytě

Pokud jste se ještě nesmířili s tím, že léto je nenávratně pryč, možná vám následující řádky pomohou. Na podzim vás navnadí krásné barvy. A jaké jsou podle předních designérů a stylistů nejvíce trendy pro nadcházející sezónu?

Zemité klišé

Jako každý rok je podzim všemi tvůrci zpodobněný zemitými odstíny barev. A proč tomu tak je? Jsou hřejivé a teplo v tuto domu všichni hodně potřebujeme. Zvykli jsme si na to, že ho máme přes léto dost a nechceme se s ním loučit. Teplé barvy jako hnědá, béžová, khaki nebo pískově žlutá umí navodit pocit harmonie, uklidnit mysl i duši a nastolit doma přívětivou atmosféru. Po náročném dni v práci a po pobytu venku v sychravém počasí vás po příchodu domů obejmou do své hřejivé náruče a přivedou na příjemnější myšlenky.

Abyste vyladit svůj domov do podzimní nálady, nemusíte nutně nakupovat nový nábytek (i když je to škoda), vystačíte si s pár dobře viditelnými doplňky a hlavně textiliemi. Těch v chladném ročním období není nikdy dost. Polštáře, deky a plédy nemusíte po použití schovávat, nechte je pěkně ledabyle povalovat na pohovce a pocit tepla se ihned zintenzivní.

publicdoc-1-71_-1_-1_84614publicdoc-2-70_-1_-1_720225
 

Barevné stálice

I když se trendy rok co rok obměňují, některé přetrvávají několik let po sobě, barvy nevyjímaje. Z loňského roku se mezi aktuální trendy probojovala tmavě fialová (letošní barva roku ultraviolet), vínová, tmavě zelená, hořčicová a cihlově červená. Jak je vidno, zemité tóny stále vedou, jen ve výraznějším provedení. Všechny jmenované barvy jsou pro podzimní atmosféru jako stvořené. Ale nemusíte se bát, že by vaší domácnosti neslušely i v jiném ročním období. V zimně se krásně skombinují s bílými tóny, na jaře zase se žlutými či zelenými, v létě může být domácí paleta ještě pestrobarevnější.

Co se kombinací s jinými materiály týče, na podzim a v zimě nejlépe vypadají vedle dřeva, ideálně světlých dřevěných dekorů. Protože jsou tyto barvy hodně intenzivní a některé z nich spíše tmavé, je dobré je kombinovat se světlými prvky, které pomohou prosvětlit interiér, jemuž chybí sluneční paprsky vlivem zkracujících se dnů.

publicdoc-3-71_743_451__crop127165
 

Podzimní námořnický nováček

Novinkou mezi podzimní barevnými trendy roku 2018 je námořnická modř. Tento krásný a podmanivý modrý odstín byl v minulosti přikládán spíše letním sezónám, ale časy se mění. Možná byste rádi podotkli, že modrá je dobrá vždy a všude, za jakýchkoli podmínek a v jakémkoli období. A máte pravdu. Námořnická modrá je nyní všude, na nábytku (na čalounění, laminu i plastu), na stěnách, textiliích i na dekoracích a doplňcích.

K tomuto námořnicky modrému trendu se přidává ještě jeden a to kombinace tohoto odstínu s tmavým dřevem. Modrá si všeobecně se dřevem rozumí, a i když tmavým dekorům zrovna nefandíte, jistě bude slušet i vašemu příbytku.

getimage (10)getimage (11)