nakup
nabytek.cz
infolinka  +420 230 234 556

Barvy v kuchyni: vyberte si kuchyňskou linku, která promění celou místnost v dokonalé království

Kuchyňská linka je bezpochyby tou nejdůležitější součástí kuchyně. Proto bychom při jejím výběru měli hledět nejen na její funkčnost a praktičnost, ale také na celkový design. Doby, kdy jsme si volili linky jen podle počtu šuplíků a velikosti skříněk, jsou totiž dávno pryč.

Co hraje při výběru kuchyňské linky roli

Jakmile vstoupíme do obchodu nebo se zaměříme na nabídku e-shopu, měli bychom brát v úvahu tři základní faktory, podle nichž je vhodné si barvu kuchyňské linky vybírat. Jde o to:

- jak se konkrétní barva obecně hodí do kuchyně,
- jakou máme výmalbu stěn a barvu podlahy
- jakou barvu preferujeme.

Obecně se do kuchyně hodí spíše tlumené odstíny a barvy přírodní. Na to bychom při nákupu linky neměli zapomínat.
Pokud však chceme zaexperimentovat (viz fotografie), můžeme – můžeme zkusit například černou, bílou, žlutou, červenou nebo hnědou.
Vyhnout bychom se však měli zelené a modrou bychom měli několikrát zvážit. V kuchyni musíme být na barvy přísní.

Obecně se do kuchyně hodí spíše tlumené odstíny a barvy přírodní. Na to bychom při nákupu linky neměli zapomínat.
Pokud však chceme zaexperimentovat (viz fotografie), můžeme – můžeme zkusit například černou, bílou, žlutou, červenou nebo hnědou.
Vyhnout bychom se však měli zelené a modrou bychom měli několikrát zvážit.

Zelená barva se do kuchyně nehodí kvůli tomu, jak působí na okolí. Může totiž evokovat nemocniční prostředí a to je snad to poslední, co v kuchyni chceme – na chuti k jídlu by nám to totiž moc nepřidalo. Ale existují i vyjímky (viz fotografie).

Modrá je zase typickou studenou barvou a v kuchyni působí studeně mnohem více než v jiných místnostech. Stejně jako zelená barva nepovzbuzuje chuť k jídlu, což můžeme považovat za estetické mínus.

Opakem těchto dvou barev je žlutáoranžová a červená – všechny tři nejen že podporují chuť k jídlu, ale také působí hřejivě a vytváří v kuchyni příjemnou až útulnou atmosféru.

černou či bílou barvou se vám v kuchyni snadno povede navodit dojem luxusu. Pokud vám nevadí potřeba častějšího čištění, protože na linkách těchto barev je ihned vidět každá nečistota.

Jak sladit barvu kuchyňské linky s barvou podlahy a stěn

Podstatným aspektem pro vytvoření příjemného dojmu z kuchyně jako celku je vhodnost barvy linky k barvě stěn a podlahy. Platí zde dvě zásadní pravidla.

- pokud máte výraznou barvu podlahy či stěn (například sytě žlutou), pravděpodobně nebude dobře vypadat linka stejné nebo jiné výrazné barvy (například červená)

- jestliže vaší kuchyni – stěnám a podlaze – vládnou barvy neutrální (bílá, šedá), můžete si dopřát linku výrazné barvy, například černou, červenou, oranžovou nebo jakoukoli jinou

Hnědá a dřevěný dekor stále vede

Klasika není ani v době barevného experimentování žádnou výjimkou. Není divu - odstíny hnědé či takřka jakýkoli dřevěný dekor působí v kuchyni neutrálně, a můžeme si k němu tedy zvolit jakoukoli výmalbu stěn.

Při výběru kuchyňské linky se nerozhodujte jen podle toho, jaká barva je vám sympatická, ale také podle toho, jak se hodí do interiéru a zda je pro vaši kuchyň přívětivou variantou. Jen tak dosáhnete výsledku, který vás brzy neomrzí.

Zpracování dat
Schovat