nakup
nabytek.cz
infolinka  +420 230 234 556
 » Dětský pokoj pro školáka: Poradíme vám, na co si dát při nákupu nábytku pozor

Dětský pokoj pro školáka: Poradíme vám, na co si dát při nákupu nábytku pozor

28.08.2015 

studentský pokoj v kombinaci zelené a černé barvyZáří je tady a s ním i začátek školního roku. Pro někoho jen dalšího z řady, pro jiného vůbec prvního školního roku. Máte doma malého školáčka? Připravili jsme pro vás pár rad, jak připravit pokojík, aby malému školákovi nebo školačce šlo učení téměř samo.

Úkoly, učení, procvičování a opakování učiva… Příprava do školy zabere školákům hodiny a hodiny týdně. Vytvořte jim takový prostor pro učení, aby je příprava do školy bavila. Zapomeňte tedy na vyřazenou židli z jídelního setu a pracovní stůl, který pamatuje ještě vaše školní léta. Pořiďte mu útulný dětský pokojík - zařízení dětského pokoje pro malého školáka nemusí stát jmění!

Nemáte financí nazbyt? Vsaďte na lamino!

V nabídce najdete širokou nabídku levného a zároveň moderního nábytku z lamina. A žádný strach – lamino už dnes není „materiálem pro chudé“, ale kvalitním a rovnocenným materiálem. Nicméně pamatujte na to, že nábytek do dětského pokoje musí být bezpečný.

O nábytku z lamina už jsme se rozepsali: Nábytek z lamina: Je opravdu (ne)kvalitní?

Zkontrolujte tedy, zda nemá ostré hrany, zda někde nepřečnívají šroubky, jestli není nábytek nestabilní a nehrozí jeho pád. Nábytek do dětského pokoje by měl být také nadčasový a tedy spíše v neutrálních barvách. Vyvarujete se tak situaci, kdy se ta zářivě růžová skříň, ze které je teď vaše dcera v obchodě nadšená, promění v nenáviděný kout jejího pokojíku.

dětský pokoj pro chlapce v modré barvěVýrazné barvy použijte na doplňky

Výrazným barvám ale rozhodně nevystavujte „stopku“ – naopak, použijte je na doplňcích (závěsech, koberečcích, polštářcích, povlečení…), které není tak těžké a finančně náročné za pár let vyměnit. Své potomky byste také do zařizování pokojíku měli nechat mluvit – jsou to právě oni, kdo v něm bude trávit téměř veškerý volný čas.

I bílý nábytek je krásný: Bílý nábytek působí vzdušně a ladí se vším. Přesvědčte se!

Nad pracovním stolem se školák nesmí hrbit

Základem školního koutku je určitě pracovní stůl. Při jeho nákupu myslete na to, že výška pracovní desky by měla odpovídat tělesné konstituci školáčka. Ten by se nad stolem neměl hrbit, špatně je ale i varianta, kdy komíhá nohama ve vzduchu. Průměrně vysoký dospělý člověk potřebuje desku ve výšce 75 centimetrů, školní stůl pro nejmenší žáčky by měl být ve výšce okolo 60 centimetrů. Nechce se vám každé dva roky kupovat nový psací stůl? Pořiďte variantu, která „poroste“ společně s dítětem.

Pracovní deska by také měla být dostatečně prostorná – tím spíš, pokud je součástí pracovního místa i stolní počítač – pak je nejlepším řešením výsuvná deska pro klávesnici pod pracovní deskou, a nebo prostorný rohový stůl. Samostatnou kapitolou je pak správné umístění počítače – monitoru i klávesnice.

Židle? Ergonomická a zdravotní

růžový dětský pokoj pro dívkuZapomeňte na to, že vaše dítě posadíte na starou židli z jídelního setu, nebo na taburet, který vám jinak překáží v obývacím pokoji. Pracovní dětská židle by měla být ergonomická a zdravotní. Právě na židli stráví školák hodiny a hodiny svého času, na její kvalitě proto nešetřete.

Výška a rozměry by měly být takové, aby dítě mělo nohy v pravém úhlu a uvolněné. Sezení nesmí omezovat průtok krve podkolením. Nohy také musí mít oporu a nesmí volně viset ve vzduchu, kde se rychle odkrví a začnou bolet. Sedák by měl být dostatečně měkký a polstrovaný a židle by měla být otočná a na kolečkách. Čas od času je dobré sezení na židli prostřídat například se sezením na gymnastickém míči.

Světlo nesmí oslňovat ani stínit

Je vaše dítě levák? Lampička by měla plochu pracovního stolu osvětlovat zprava. V případě, že je pravák, tak přesně naopak. Pracovní lampa je nezbytnou součástí pracovního místa – jedno centrální světlo rozhodně nestačí. Světlo z pracovní lampy nesmí oslňovat, musí osvítit co největší plochu stolu a nemělo by vytvářet žádné rušivé odrazy.

Dítě ocení i originální nástěnku. Zapomeňte ale na korkovou se špendlíky. Na trhu jsou dnes k mání už i speciální nátěry, kterými můžete natřít část zdi. Vymalovat můžete například tabulovou barvou a dát dětem prostor pro tvoření křídami, nebo speciálním lakem, který umožňuje stěnu opakovaně popsat a pokreslit fixkami.

Dětský pokoj? Pracovna, ložnice i herna v jednom

Při zařizování pokojíku pro malého školáčka pak vždy myslete na to, že musíte do jedné – často navíc velmi malé – místnosti zapracovat zónu pro učení, hraní i odpočinek. A to není jednoduchý úkol. Nikdy byste neměli dopustit, aby se tyto zóny prolínaly. Oddělte je alespoň opticky – jinou barvou koberečku, jiným vymalování zdi nebo komodou s krabicemi a krabičkami na dětské poklady.

 patrová postel a pracovní stůl pro školákadětský pokoj v kombinaci bílé a oranžové barvy

 

Další články

Elegantní taburety: Jeden kus nábytku a několik funkcí

04.04.2017
Bojujete v interiéru s každičkým centimetrem místa? Máte problém usadit početnější návštěvu a schází vám úložné prostory? Známe způsoby, jak se vyjmenovaných problémů zbavit jednou pro vždy. Stačí si pořídit praktický doplněk do domácnosti a máte vystaráno! O čem je řeč? O elegantních taburetech, které plní v místnosti nejednu funkci. Estetický doplněk  Potřebujete místnost oživit elegantním doplňkem? Nechcete ale investovat do polštářů, ze kterých se pouze práší nebo vysokých skříní s polička...
více >

Vybíráte křeslo do pracovny? Máme pro vás 7 reprezentativních kousků

23.03.2017
Při sezení dochází k neustálému stlačování meziobratlových plotének, na něž je vyvíjen zhruba o 50% větší tlak, než ve stoje. Bylo by proto bláhové ignorovat skutečnost, že sezení není pro naše tělo ani trochu přirozené. Bohužel řada z nás má sedavé zaměstnání a na kancelářské židli tráví 8 i 12 hodin denně. Abychom minimalizovali alespoň některá rizika (třeba syndrom RSI neboli poškození z opakovaného namáhání), jež jsou se sedavým zaměstnáním spojena, je dobré se na výběr vhodného kancelářské...
více >

Bytové trendy roku 2017: V kurzu je mat, černá barva a minimalismus

24.02.2017
Chcete držet krok s bytovými designéry i v roce 2017? Pak právě vám jsou určeny následující řádky. Prozradíme vám, jaké materiály letos frčí, co je pro letošní sezónu passé a jak naložit s moderními trendy v interiéru tak, aby nepůsobily doslova jako „pěst na oko“, prostor zútulnily a přidaly mu na dojmu. Jste zvědaví? Pohodlně se usaďte, právě začínáme!   Matné povrchy hrají prim V předchozích letech jsme převlékali interiéry do lesklých kovů, jimž vévodil zejména nerez . Ten má však nejlepš...
více >

Rozumím    Další informace