nakup
nabytek.cz
infolinka  +420 230 234 556

Dětský pokoj pro školáka: Poradíme vám, na co si dát při nákupu nábytku pozor

Září je tady a s ním i začátek školního roku. Pro někoho jen dalšího z řady, pro jiného vůbec prvního školního roku. Máte doma malého školáčka? Připravili jsme pro vás pár rad, jak připravit pokojík, aby malému školákovi nebo školačce šlo učení téměř samo.

Úkoly, učení, procvičování a opakování učiva… Příprava do školy zabere školákům hodiny a hodiny týdně. Vytvořte jim takový prostor pro učení, aby je příprava do školy bavila. Zapomeňte tedy na vyřazenou židli z jídelního setu a pracovní stůl, který pamatuje ještě vaše školní léta. Pořiďte mu útulný dětský pokojík - zařízení dětského pokoje pro malého školáka nemusí stát jmění!

Nemáte financí nazbyt? Vsaďte na lamino!

V nabídce najdete širokou nabídku levného a zároveň moderního nábytku z lamina. A žádný strach – lamino už dnes není „materiálem pro chudé“, ale kvalitním a rovnocenným materiálem. Nicméně pamatujte na to, že nábytek do dětského pokoje musí být bezpečný.

O nábytku z lamina už jsme se rozepsali: Nábytek z lamina: Je opravdu (ne)kvalitní?

Zkontrolujte tedy, zda nemá ostré hrany, zda někde nepřečnívají šroubky, jestli není nábytek nestabilní a nehrozí jeho pád. Nábytek do dětského pokoje by měl být také nadčasový a tedy spíše v neutrálních barvách. Vyvarujete se tak situaci, kdy se ta zářivě růžová skříň, ze které je teď vaše dcera v obchodě nadšená, promění v nenáviděný kout jejího pokojíku.

Výrazné barvy použijte na doplňky

Výrazným barvám ale rozhodně nevystavujte „stopku“ – naopak, použijte je na doplňcích (závěsech, koberečcích, polštářcích, povlečení…), které není tak těžké a finančně náročné za pár let vyměnit. Své potomky byste také do zařizování pokojíku měli nechat mluvit – jsou to právě oni, kdo v něm bude trávit téměř veškerý volný čas.

I bílý nábytek je krásný: Bílý nábytek působí vzdušně a ladí se vším. Přesvědčte se!

Nad pracovním stolem se školák nesmí hrbit

Základem školního koutku je určitě pracovní stůl. Při jeho nákupu myslete na to, že výška pracovní desky by měla odpovídat tělesné konstituci školáčka. Ten by se nad stolem neměl hrbit, špatně je ale i varianta, kdy komíhá nohama ve vzduchu. Průměrně vysoký dospělý člověk potřebuje desku ve výšce 75 centimetrů, školní stůl pro nejmenší žáčky by měl být ve výšce okolo 60 centimetrů. Nechce se vám každé dva roky kupovat nový psací stůl? Pořiďte variantu, která „poroste“ společně s dítětem.

Pracovní deska by také měla být dostatečně prostorná – tím spíš, pokud je součástí pracovního místa i stolní počítač – pak je nejlepším řešením výsuvná deska pro klávesnici pod pracovní deskou, a nebo prostorný rohový stůl. Samostatnou kapitolou je pak správné umístění počítače – monitoru i klávesnice.

Židle? Ergonomická a zdravotní

Zapomeňte na to, že vaše dítě posadíte na starou židli z jídelního setu, nebo na taburet, který vám jinak překáží v obývacím pokoji. Pracovní dětská židle by měla být ergonomická a zdravotní. Právě na židli stráví školák hodiny a hodiny svého času, na její kvalitě proto nešetřete.

Výška a rozměry by měly být takové, aby dítě mělo nohy v pravém úhlu a uvolněné. Sezení nesmí omezovat průtok krve podkolením. Nohy také musí mít oporu a nesmí volně viset ve vzduchu, kde se rychle odkrví a začnou bolet. Sedák by měl být dostatečně měkký a polstrovaný a židle by měla být otočná a na kolečkách. Čas od času je dobré sezení na židli prostřídat například se sezením na gymnastickém míči.

Světlo nesmí oslňovat ani stínit

Je vaše dítě levák? Lampička by měla plochu pracovního stolu osvětlovat zprava. V případě, že je pravák, tak přesně naopak. Pracovní lampa je nezbytnou součástí pracovního místa – jedno centrální světlo rozhodně nestačí. Světlo z pracovní lampy nesmí oslňovat, musí osvítit co největší plochu stolu a nemělo by vytvářet žádné rušivé odrazy.

Dítě ocení i originální nástěnku. Zapomeňte ale na korkovou se špendlíky. Na trhu jsou dnes k mání už i speciální nátěry, kterými můžete natřít část zdi. Vymalovat můžete například tabulovou barvou a dát dětem prostor pro tvoření křídami, nebo speciálním lakem, který umožňuje stěnu opakovaně popsat a pokreslit fixkami.

Dětský pokoj? Pracovna, ložnice i herna v jednom

Při zařizování pokojíku pro malého školáčka pak vždy myslete na to, že musíte do jedné – často navíc velmi malé – místnosti zapracovat zónu pro učení, hraní i odpočinek. A to není jednoduchý úkol. Nikdy byste neměli dopustit, aby se tyto zóny prolínaly. Oddělte je alespoň opticky – jinou barvou koberečku, jiným vymalování zdi nebo komodou s krabicemi a krabičkami na dětské poklady.

Zpracování dat
Schovat