Dva v jednom: řešení sourozeneckého pokoje

Dítě je dar, dvě děti jsou dvojnásobná starost. Souhlasíte? Před nástupem staršího sourozence do školy vás čeká velký a nelehký úkol – jak přizpůsobit pokojíček potřebám obou sourozenců? A my vám ho pomůžeme vyřešit.

Dětská oáza ve světě dospělých

Dětský pokoj je pro naše ratolesti místem, kde dělají všechno. Je to jako malý byt v bytě. Učí se tady, hrají si, zvou si sem kamarády, vytvářejí nejrůznější aktivity, odpočívají, usínají… Umíte si představit, že byste všechno, co děláte doma, dělali na pár metrech čtverečných (pokud tedy nežijete v malé garsonce)? Dětem to připadá zcela normální, je to jejich útočiště. A je jen na vás rodičích, jak jim ho připravíte.

Nástup do školy se kvapem blíží. Pokud máte doma prvňáčka, je nejvyšší čas připravit mu nový studijní kout, o kterém jsme již psali v minulých týdnech. Ale nejen prvňáček potřebuje takovou pozornost. I starší studentský pokoj potřebuje občas malý upgrade. A jsou-li v místnosti hned dvě děti, zaslouží si pozornost dvojnásob, především je-li jedno z nich ještě v předškolním věku.

Přizpůsobit pokojíček potřebám obou se může zdát snadné, ale nebude-li správně rozdělen na několik základních zón, může brzy nastat kolaps. Ukážeme si, jaké to jsou.

publicdoc-1-63_-1_-1_371343getimage (17)
 

Členění dětského pokoje podle činností

Dětský pokojíček by měl mít nějaký řád. Měla by se v něm nacházet zóna na spaní, v jejíž blízkosti se nenachází žádný rušivý element jako třeba dveře nebo okno (spát pod oknem není dobrý nápad). Určitě by se vedle lůžka neměla nacházet zóna pro hraní ani studijní kout. Ano, často to je nereálné, obzvlášť v s opravdu malým počtem metrů čtverečných. Ale pokud není místa nazbyt, pomůže situaci vyřešit patrová postel. Spaní se nachází ve vyšší sféře a vše ostatní dole.

Další zmíněné zóny, tedy herní a studijní, by také neměly stát jedna vedle druhé, ideálně naproti sobě tak, aby se při studium dítko nedívalo na své hračky a neodvádělo to jeho pozornost od aktuální práce nad domácími úkoly.

Čtvrtou zónou v dětském pokoji je zóna úložná. Těch může být hned několik a sami o sobě mohou výše zmíněné části pokoje účelně rozdělovat. Knihovna nebo vysoký regál pro knihy se může v ideálním případě nacházet mezi postelí a pracovním stolem. Stejně tak může být předělem šatní skříň.

getimage (18)
 

Student a předškolák na jednom bojišti

Už jsme zmiňovali, že dětský pokoj často obývají dvě děti. Jedno již školou povinné, druhé v krásném batolecím či předškolním věku. Jak to udělat, aby byly obě spokojené a při svých činnostech se navzájem nerušily? Ano, to je mnohdy neřešitelný problém, ale pokud se nad tím jen trochu zamyslíte, můžete jim pomoct.

Pokud máte pokojíček rozdělný do výše uvedených zón a hernička těsně nesousedí s pracovním koutem, máte v podstatě vyhráno. Někdy to ale zkrátka nejde. Pak je své ratolest při svých denních činnostech oddělit alespoň „opticky“. U pracovního stolu se může nacházet skládací paraván, který vytvoří předěl pro větší soukromí při práci. Podobně může sloužit zmíněná knihovna nebo regál s policemi na knihy.

A u ukládání knih a dalších učebních pomůcek ještě zůstaňme. Tyto úložné prostory do pokojíčku obvykle pořizujeme jako doplněk k stávajícímu vybavení. Kvůli nedostatku místa jsou obvyklou volbou nástěnné skříňky a poličky. Ať už budete pořizovat jednu nebo deset kusů. Pamatujte na to, že na policích kolem studijního koutu by se neměly nacházet žádné hračky a jiné volnočasové předměty, které by studenta rozptylovaly. Právě proto jich můžete do místnosti aplikovat víc, co nejde na zem, se vejde na stěnu. A vršit je můžete až po strop.

getimage (19)getimage (20)