nakup
nabytek.cz
infolinka  +420 230 234 556

Jaká koupelna se k vám hodí - harmonická nebo energická?

Barvy jsou v našem každodenním životě velice důležité a zásadní roli hrají i v koupelně. Jakou tedy zvolit, abychom se zde cítili dobře ráno po probuzení i večer, kdy už hledáme jen klid? Vše se odvíjí od vašeho životního stylu a celé osobnosti. Vsaďte proto na první dojmy a sympatie.

Neutrální nábytek vede!

Koupelna, místo každodenní očisty, místo naplněné rituály, místo s maximální potřebou soukromí a bezpečí. Všechny tyto aspekty koupelny umí barvy umocnit, nebo naopak nepříznivě potlačit. Neexistuje žádné obecné pravidlo, kterým se můžete při výběru barevnosti koupelnového nábytku řídit. Záleží na vašem vnitřním pocitu. Právě proto je tou nejobsazovanější barvou právě bílá. Podle obecného významu barev je bílá symbolem čistoty a i bez znalostí symboliky ji tak vnímáme všichni. Z hlediska prostorového vnímání působí jasně a prostor opticky rozšiřuje, což je další plus pro malé panelákové koupelny. Obecně je to však barva neutrální, která sluší každé koupelně a dává nám možnost skvěle si pohrát s barevností doplňků.

Vedle bílé se na žebříčku oblíbenosti usadila hnědá a její světlejší béžové odstíny. Tato barva nám připomíná barvu dřeva a volí ji lidé tíhnoucí k přírodě. Je to také barva kávy nebo čokolády, tedy symbol příjemných záležitostí, vyvolává klid a pomáhá s nastolením intimní atmosféry. Hnědý nábytek, nebo také nábytek s dřevěným dekorem vyhledávají lidé nevědomě toužící po pohodlí, klidu a odpočinku.

Výrazné barvy koupelnám sluší

Bez jakýchkoli předsudků lez říci, že neutrální tóny barev volí lidé starší, usazení, hledající harmonii a klid. Samozřejmě se najdou výjimky potvrzující toto obecné pravidlo. Nicméně věk a aktuální rodinná situace hraje při zařizování koupelny zásadní roli. Jinak bude o koupelně smýšlet single žijící jedinec a jinak rodina s dětmi.

Dlouho oblíbeným koupelnovým trendem je návrat k přírodním materiálům. Dřevěné prvky a zemité barvy jsou v žebříčku popularity na špici. Vedle toho se však do popředí dostávají výrazné energické barvy, které zásadně ovlivňují naši psychiku a celkové vnímání okolí. A jaké barvy tedy zvolit právě pro vás? Přeložme si řeč barev podrobněji.

Fialový koupelnový nábytek ztvárňuje eleganci a vznešenost, červený nábytek dokáže rozproudit krev a rychleji nastartovat organismus, kromě toho také povzbuzuje sexuální apetit a umí zahřát. Z výrazných energických barev patří mezi nejoblíbenější oranžová. Možná jste si všimli, že wellness centra, lázně a podobná zařízení jsou vyvedena právě v této barvě. Oranžová totiž uklidňuje a pomáhá navodit přívětivou atmosféru. Je to barva plná pozitivní energie a napomáhá uvolnění.

Doplňkové barevné ladění

Není nutné nikoho poučovat o tom, že barvy lze do interiéru vnést také pomocí doplňků. Neutrální barevný základ, tedy bílý či béžový / dřevěný koupelnový nábytek vám dává volnou ruku při volbě dalších barevných prvků, které lze v budoucnu libovolně obměňovat. Nejlépe se pracuje s celými sety koupelnových doplňků, které spolu krásně ladí a výsledný dojem je vkusný a uspořádaný.

V druhém případě, tedy dekorování koupelny vybavené výrazně barevným nábytkem, už musíte být opatrnější. Žádnou škodu nenapácháte, budete-li se držet neutrálních barev jako je šedá, černá a bílá. Pokud ale chcete svou koupelnu skutečně barevně rozzářit, zvažte tyto barevné kombinace: červený nábytek se zelenými doplňky pro příval energie, oranžový se žlutými pro stále dobrou náladu nebo fialový nábytek s temně černou navozující mystickou atmosféru.

Zpracování dat
Schovat