nakup
nabytek.cz
infolinka  +420 230 234 556

Hygge: styl bydlení a recept na šťastný život

Proč se Dánové stále usmívají a neřeší problémy? Protože jsou šťastní, žijí ve stylu hygge. A recept na takové štěstí máme i my pro vás – žijte hygge!

Hygge život, šťastný život

O Dánech se tvrdí, že patří k nejspokojenějším národům na světě. Jak je to možné, když tam mají dlouhou zimu a skoro dvě třetiny roku jim proprší? Jednoduše, umí žít. Dánové zastávají jedinečný způsob života – tzv. hygge. Tento severský styl se momentálně stává velkým trendem v celé Evropě a propadá mu jak mládež, tak starší ročníky.

S pojmem hygge jste se jistě už také setkali. V populárních severských detektivkách se objevuje často, a pokud se zaměříme na severský design, je četnost slova hygge v názvech nebo popisek jednotlivých kusů nábytku a interiérů velmi vysoká.

Popsat jednoduše a stručně význam slova hygge je stejné, jako definovat spokojenost. Pro každého je symbolem spokojenosti něco jiného.

Jak definovat hygge styl?

Hygge je o spokojenosti. Pro někoho je to nedělní nicnedělání, pro jiného procházka sluncem zalitým parkem, vůně a barevnost rozkvetlé louky, zvuk šumějících mořských vln…

Hygge je o pocitech, atmosféře, náladě, vzpomínkách a prožitcích.

Pokud chcete žít v souladu s hygge, měli byste se naučit vnímat, co je vám příjemné, a obklopit se tím. Jde především o pocit útulnosti, bezpečí, pocit tepla a rodinné pohody, pocit harmonie a sounáležitosti.

Ještě stále tápete nad tím, jak doma navodit hygge? Zapalte svíčky! Světlo svíček navozuje pohodu, dělá okolí útulnější a přívětivější. Ne nadarmo se svíčky zapalují, když chceme večer nastolit příjemnou intimní atmosféru. A i o intimitě je hygge.

Jak dosáhnout hygge bydlení?

Opět nejdříve zabrousíme do Dánska, konkrétně do dánských domácností. Kdybyste navštívili nějakého Dána, žasli byste nad dokonalým laděním celého interiéru. Je to proto, že soulad barev, nábytku a doplňků jde ruku v ruce s harmonií a příjemnými pocity při pobytu doma.

Každá hygge domácnost by měla mít unikátní koutek, místo pro užívání si klidu a svobody. Takové místo nemá konkrétní specifika. Mělo by zde být vše, co vám dělá dobře – hromada měkkých polštářů, deky, teplý pléd, aromalampa, knihovna, svíčky… Dokonalé a příjemné místo pro každý den.

Interiér je plný přírodních materiálů a světla. Barvám vévodí světlé tóny s výraznějšími akcenty na nepostradatelných zútulňujících doplňcích, podobně jako u scandi stylu. Místo plastového nábytku zde najdete především dřevěné kousky (nejlépe světlé dřevo), přírodní vlnu a bavlnu, květiny, dekorační větvičky… Vyzdobte si domácnost tím, co se vám líbí. Někdo dá přednost řezaným pestrobarevným květům, jiný jehličí a šiškám, někdo zase chladným a hladkým oblázkům.

Celý interiér a jeho vybavení a zdobení je především o funkčnosti a náladě. Při vstupu do takové domácnosti na vás musí dýchnout pohoda a teplo rodinného krbu (i když tam žádný není). Jde o útulnost, nejen o trendy vzhled. Ale i moderní design k hygge neodmyslitelně patří, vždyť severské národy jsou jím proslulé. Jejich nábytek je nadčasový a rozhodně ne neosobní a chladný.

Zpracování dat
Schovat