5 rad jak pečovat o koženou sedací soupravu

Pořízení kožené sedací soupravy je investice v řádech desítek, v extrémních případech i stovek tisíc korun. Na druhou stranu ale platí, že vám kvalitní kožená sedací souprava vydrží, když ne věky, tak minimálně čtyřikrát déle než klasická čalouněná pohovka. Má to ale jednu podmínku – o koženou sedačku se musíte starat. Pravidelně a důkladně.

Při péči o koženou sedací soupravu není místo na kompromisy. Vždyť ani samotný nákup kožené sedačky nebyl kompromisem! Kůže je přírodní materiál, který neustále pracuje a který jako další přírodní materiály potřebuje pravidelnou péči.

Přečtěte si na co dát pozor a jak prodloužit nejen životnost, ale i krásu a lesk vaší kožené sedací soupravy.
 

Chraňte sedačku před teplem a sluncem

Největší nepřátelé kožených sedaček? Teplo a přímé slunce. Zapomeňte na to, že byste sedačku postavili ke krbu, nebo zády k ústřednímu topení. Problémové je i místo na přímém slunci nebo pod silným umělým světlem. Sedačka pak začne rychle ztrácet pružnost, vlhkost, barvu a lesk a od toho zbývá už jen krůček k prvním trvalým prasklinám. Pamatujte tedy, že minimální vzdálenost od zdroje tepla je minimálně půl metru!

Věnujte jí pravidelnou péči

Jednou za týden přetřít houbičkou, nebo vlhkým hadříkem, jednou za měsíc vetřít speciální mastnější krém nebo pastu na kůži a jednou za půl roku provést kompletní vyčištění a impregnaci – tenhle jízdní řád se rozhodně vyplatí dodržovat. Jen tak sedačka bude i za několik let vypadat jako nová a nebudou na ní patrné stopy častého používání.

Jak je to s probarvením?

Rozhodli jste se pořídit sedací soupravu z barevné kůže? Zjistěte si, jak kvalitní je probarvení. Nekvalitně provedené barvení totiž způsobí ucpání pórů, kůže přestane dýchat a už po pár měsících má tendenci začít se loupat. Z nádherného kusu nábytku je tedy poměrně záhy kousek, který před návštěvami budete ukrývat pod přehoz. Špatně probarvená kůže může také pouštět barvu. Pomoci od toho v nejzazším případě může octový roztok, spíše ale doporučujeme spojit se s prodejcem nebo výrobcem a celý problém řešit s ním.

Vyhněte se rozpouštědlům

Pracovali jste někdy s rozpouštědlem nebo ředidlem? Pokud ano, pak si určitě pamatujete, jak suché potom byly vaše ruce. A podobný účinek mají prostředky, které obsahují ředidla nebo rozpouštědla, na sedací soupravy z kůže. Ta se rychle vysuší a opět může i popraskat. Ideální je použít výrobky, jež vám doporučí sám prodejce a které pohovku promastí. Někteří dokonce doporučují do sedačky pravidelně vtírat obyčejnou indulonu – i ta prý zabrání praskání.

Pozor na fixy a lihovky

„Propisku“ už dnes z kůže dostanete. Existují totiž speciální gumy na kůži, kterými propisku vygumujete. Pořídit je možné i speciální samolepky, které nalepíte na poškozené místo, necháte chvíli „působit“ a pak odstraníte i s inkoustem. Naopak zcela neodstranitelné jsou ještě pořád fixy a lihovky. Od mastných fleků prý zaručeně pomůže trocha magnézia, které nanesete na skvrnu, necháte několik hodin působit a pak vysajete.

Vsaďte na to, co máte běžně doma

Na závěr nabízíme pár babských rad, které jsou alternativou k chemickým prostředkům a chemickému čištění. Nicméně je neberte jako univerzálně platné. Běžnou údržbu sedačky je prý možné zvládnout za pomoci dětských vlhčených ubrousků, které ji navíc příjemně provoní. A některé hospodyňky prý koženou sedačku utírají hadříkem namočeným v horkém mléce a následně ji celou přetřou ještě kouskem sametu. Sedačka je prý jako nová.