Pohodlně se usaďte aneb Je lepší pohovka nebo sedací souprava?

Vybrat sedací nábytek do obývacího pokoje se může zdát jako snadný úkol. Mnoho lidí ale zapomíná zohlednit další parametry vedle pohodlí a vzhledu. Připravili jsme pro vás stručného průvodce výběrem tohoto zásadního kusu nábytku.

Malá a praktická pohovka

Pohovka je zjednodušeně sezení pro dvě až tři osoby. Pohovka se od sedací soupravy liší svým jednoduchým obdélníkovým tvarem bez prodloužených dílů. Obecně řečeno je dobré volit pohovku tam, kde není dostatek prostoru právě pro již zmíněné sezení atypického tvaru, které zabírá více místa.

I když zvolíte malou pohovku, může vám nabídnout víc, než se může zdát. Možnost rozložení na pohodlné lůžko pomůže vyřešit problém s noclehem příležitostných nočních návštěv, nebo může dokonce kvalitně suplovat klasickou postel, pokud vám doma chybí ložnice. 
S malou domácností souvisí také problém s dostatkem úložného prostoru. Velká část pohovek nabízí kromě rozkládacího systému také skrytý úložný prostor, ať už na lůžkoviny nebo sezónní oděvy, knihy atp.

Pokud si to shrneme, pohovka najde uplatnění v menších domácnostech. Variabilita tvarů a potahů dává do nabídky široký výběr a ve finále může i jeden takto malý kus nábytku zásadně změnit vzhled pokoje díky vhodně zvoleným barvám a vzorům.

1_12_1
 

Sedací souprava do tvaru L

Tento typ sedacího nábytku spadá do kategorie neprodávanějšího zboží. A vysvětlení je prosté – tvar písmene L dokonale vyplní prázdný kout místnosti a zvyšuje počet míst k sezení, na rozdíl od jednoduché pohovky.

Situování sezení v rohu obývacího pokoje patří k častému řešení uspořádání nábytku. Je to zkrátka praktické, nikde nic nepřekáží a nezasahuje do omezeného prostoru, obzvláště v klasických panelákových bytech. Prodloužený sedací díl, který vytváří tvar písmene L často skrývá praktický úložný prostor a zároveň tvoří část lehací plochy v případě rozložitelného modelu. Sedací soupravy ve tvaru L jsou zkrátka TOP.

3_1

Sedačky do tvaru U

Poslední typ sedací soupravy patří k těm, které bychom všichni chtěli, ale nemůžeme si to z důvodu omezeného prostoru dovolit. Ten, kdo má to štěstí a jeho obývací pokoj je co do počtu metrů čtverečných velkorysejší, si může užívat pohodlný relax na rozlehlé sedačce.

Sedací soupravy do tvaru U nabízí sezení minimálně pro šest osob, obvykle i více. To není ale jediný důvod, proč si takovýto typ sedacího nábytku pořídit. Jen si představte to pohodlné povalování před obrazovkou, každý z rodiny na svém místě, nikdo se nemačká a nekrčí… I bez nutnosti rozložení je zde místo pro ulehnutí k odpolednímu odpočinku.

Těmto sedačkám to nejvíce sluší v prostoru, tedy bez „opory“ hlavní stěny v pokoji.

 

4_15_1