Jak vybrat dětskou židli?
Zamyslete se nad tím, k čemu má židle sloužit. Dítě totiž v pokoji uvítá a využije více druhů nábytku, na němž se dá sedět, a to v závislosti na konkrétní situaci – rozlišujeme totiž sezení u psacího stolu při učení, kdekoli jinde při hraní a také při odpočinku.
Jak vybrat židli k psacímu stolu?
V mnoha domácnostech se často setkáte s nešvarem, kdy dítě sedí na dospělácké pracovní židli, nebo ještě hůře na jídelní židli. Ta je pro dlouhé sezení a práci nad sešity absolutně nevhodná. Kancelářská židle pro dospěláky jakbysmet. Sedák je pro děti příliš dlouhý, a místo aby seděly rovně opřené o opěradlo, zaujmou spíše pozici v pololehu. A ta je pro soustředění se a udržení pozornosti absolutně nevhodná.
Ať se vám to líbí nebo ne, vaše dítě potřebuje dětskou židli. Jen tak zabezpečíte jeho správný vývoj, dobré držení těla a pohodlí pro studium, na které doposud nebylo vůbec zvyklé. A co si budeme povídat, když jdeme do něčeho neznámého, chceme se při tom cítit dobře a pohodlně i my dospělí.
Jak vybrat správnou výšku židle?
Zatímco u křesel či židliček na hraní a na chvíle odpočinku nehraje velikost příliš důležitou roli, u židlí, na nichž děti sedí při učení u psacího stolu, jde o zásadní faktor. Dítě by mělo při sezení u psacího stolu mít chodidla volně položená na zemi a stehna by měla být vodorovně s podlahou. Zároveň však dítě nesmí „viset“ za ruce za stůl.
Proč je důležité řešit správnou výšku židle?
Nevhodná výška židle může mít negativní dopady na zdraví dítěte. Kromě toho – pokud se bude dítěti u učení špatně sedět, nebude o něm chtít ani slyšet.
Proč vybrat židli s otočným mechanismem?
Sezení na židli s otočným mechanismem je příjemnější o to, že se dítě může na chvíli uvolnit, pootočit se, protáhnout se. Větší děti, které se učí z učebnic, z počítače a ještě k tomu musí psát do sešitu, budou takovou židli kvůli jejímu komfortu doslova vyžadovat.
Proč vybrat židli s ergonomickým tvarováním?
To je stejná otázka, jako byste se ptali, proč dítěti koupit kvalitní boty nebo proč ho nenechat spát v malé a nevyhovující posteli. Nevhodné nebo žádné tvarování židle se negativně podepisuje na zdraví a stavbě kostry dětí. Páteř si toho může vytrpět skutečně hodně, zvlášť pokud na židli dítě tráví každý den. Proto by měla mít židle tvarovaný sedák, ideálně i záda, starší děti a dospívající ocení i madla a houpací mechanismus.
Proč je důležité řešit sedák židle?
Hloubka u dospělácké židle je největším problémem příliš hluboký sedák. Dítě pak nedosáhne nohama na zem a na sedací plochu nohou je vyvíjen příliš velký a nepříjemný tlak. Dětský sedák je formován pro menší rozměry a zajistí tak správné posezení s chodily pohodlně na zemi.
Ostatní aspekty výběru
- Pojezdy – pro práci u stolu je židle opatřená kolečky praktičtější, než židle stabilní. Tady dejte pozor a vybírejte materiál koleček podle typu podlah. Na koberce se hodí plastová, na tvrdé podlahy by měla být kolečka pogumovaná.
- Barva - vždy volte tak, aby ladila s ostatním vybavením dětského pokoje a nepůsobila příliš rušivě. Zatímco černá barva je velmi praktická, pestře barevné židle mohou dětský pokoj pěkně rozzářit.
Jaký je rozdíl mezi židlí na odpočinek a na hraní?
- Židle na hraní - pro chvíle her děti ocení malé židličky, které si mohou přistavit například k menšímu stolečku a vytvořit si tak svoje imaginární království. Židle určená na učení, k psacímu stolu, by zcela nevyhovovala, už jen proto, že má být ze zásady vyšší. Zde se jedná o klasické malé židle, které rozhodně vybírejte podle jejich bytelnosti, kvality provedení a dekoru či barvy tak, aby ladila ke zbytku pokoje.
- Židle na odpočinek - zde není třeba brát v úvahu přímo židli, ale třeba i klekačku, sedací vak nebo pohodlné křeslo určené k relaxaci, kde si dítě rádo otevře knížku nebo pustí tablet. Ptejte se dítěte, v čem by rádo odpočívalo. Některé děti se rády stočí do sedacího vaku, jiné zase posedí v houpacím křesle.