nakup
nabytek.cz
infolinka  +420 230 234 556
 » Skandinávský nábytek: jaký je a proč si stále získává nové příznivce?

Skandinávský nábytek: jaký je a proč si stále získává nové příznivce?

15.05.2017 

Že dává Skandinávie světu jenom zimu, polární slunce a noc nebo lyžařskou techniku „telemark“? Kdepak. Obohacuje celý svět ještě něčím jiným, něčím, co všichni potřebujeme a co používáme – nábytkem! Jaký je ten skandinávský a co nás na něm stále tak láká? Podívejme se na to společně!

Skandinávský nábytek jedna skupina lidí miluje, druhá ji nenávidí… A ta třetí si nejspíš našla svůj styl jinde a nezajímá se o něj. Ti, kteří mu neholdují, často zmiňují jeho jednoduchost až strohost. Ti, kteří ho zbožňují, tato „negativa“ vidí pozitivně. Tyto znaky, tedy jednoduchost a strohost, jsou pro nábytek skandinávského stylu typické a dělají z něj to, čím je.

 

Jednoduchost, modernost a minimalismus

Jednoduchost je nejspíš to první, co vás napadne, když se na skandinávský nábytek podíváte. S největší pravděpodobností na něm totiž nespatříte zdobné prvky, vévodí mu čisté a rovné linie. Působí střízlivě, tedy ne mohutně. Zakládá si na eleganci a minimalismu, ale také na praktičnosti.

Skandinávský nábytek

 

Příroda, úcta k ní a citlivé spojení prvků

Skandinávský styl bydlení můžeme často spatřit v rodinných domech, jeho základní funkcí je totiž navodit pocit sepjetí s přírodou. Nemá vytvářet bariéru mezi exteriérem a interiérem, naopak má tyto dva prvky opticky i duchem spojovat. Proto je nejčastěji využívaným materiálem dřevo, případně jeho alternativa, která dřevo věrně připomíná.

Báječně se ale tento styl hodí i do bytů v bytových či panelových domech. Tady totiž dokáže překonávat velkou bariéru mezi tím, co je uvnitř, a tím, co je venku.

 

Otevřený prostor a elegance

Komody či skříňky ve skandinávském stylu často kombinují uzavřené a otevřené prostory. Tvůrci těchto kousků se tak snaží zachovat soukromí a vědí, že některé věci není třeba mít stále na očích, ale na druhou stranu nechtějí dát vale vzdušnosti a prosvětlenosti, která má do toho stylu bydlení také co mluvit.

 

Kombinace barev a jejich kontrasty

Když nahlédnete do bytu, jehož obyvatelé si potrpí na skandinávský styl, zaujme vás, že je vyveden převážně ve světlých barvách. Často jde o bílou v kombinaci se dřevem nebo jeho alternativou s dekorem dřeva, ale nevylučují se ani výrazné kontrasty, jako je bílá s černou a podobné kombinace. Díky výrazným prvkům působí interiér o něco dynamičtěji.

 

Doplňky s hřejivým duchem

Zásadní jsou pro vytvoření hřejivé atmosféry v bytech se skandinávským nábytkem doplňky. Často se jedná o bytové textilie s přírodními motivy nebo úplně čisté – například v ložnicích by neměl na posteli chybět přehoz, na sedačce v obývacím pokoji několik dekoračních polštářků. Vše má působit dojmem absolutního pohodlí a má svádět k odpočinku.

Nezapomeňte, že skandinávský styl rád táhne přírodu k vám domů a vy mu v tom můžete pomoci – například pořízením dřevěných doplňků, tedy váz, sošek, truhliček, svícnů a dalších. Zároveň však myslete na to, že vše musí být jednoduché a nezdobené. 

Čtěte dál:

Další články

Provensálský styl bydlení: jaký nábytek vybrat a čím byt vyladit

08.06.2017
Provensálský styl bydlení evokuje svěžest, světlost a v neposlední řadě i útulnost. Vše se nese na jemných vlnách a do jisté míry se přiklání k přírodě. Jeho vliv je nejpatrnější v obývacím pokoji a ložnici, ale může klidně a s lehkostí sobě vlastní dokonale ovládnout celý byt či dům. Provence, Provensálsko… Už jenom ten název překrásné oblasti v jihovýchodní Francii vyvolává v člověku klid. A když si představíme ty zdánlivě nekonečné fialově zbarvené lány levandule, hřejivou a uvolněnou atmo...
více >

Skandinávský nábytek: jaký je a proč si stále získává nové příznivce?

15.05.2017
Že dává Skandinávie světu jenom zimu, polární slunce a noc nebo lyžařskou techniku „telemark“? Kdepak. Obohacuje celý svět ještě něčím jiným, něčím, co všichni potřebujeme a co používáme – nábytkem! Jaký je ten skandinávský a co nás na něm stále tak láká? Podívejme se na to společně! Skandinávský nábytek jedna skupina lidí miluje, druhá ji nenávidí… A ta třetí si nejspíš našla svůj styl jinde a nezajímá se o něj. Ti, kteří mu neholdují, často zmiňují jeho jednoduchost až strohost. Ti, kteří h...
více >

Oslavte s námi naše narozeniny. Dárek dostanete vy!

26.04.2017
Milí příznivci e-shopu Nakup-nabytek.cz, rok se s rokem sešel a my opět slavíme narozeniny. Radost ale budete mít hlavně vy! Na sobotu 29. 4. 2017 jsme pro vás přichystali speciální akci na Facebooku. Pokud ještě nejste fanouškem naší facebookové stránky, staňte se jím a požádejte během zmíněného dne prostřednictvím soukromé zprávy o kód, s jehož zadáním získáte příjemnou slevu, při nákupu nad 10 000 Kč dopravu zdarma a nějaký ten narozeninový dáreček! Těšíme se na vás, Váš Nakup-nabytek.cz...
více >

Rozumím    Další informace