nakup
nabytek.cz
infolinka  +420 230 234 556
 » Skandinávský nábytek: jaký je a proč si stále získává nové příznivce?

Skandinávský nábytek: jaký je a proč si stále získává nové příznivce?

15.05.2017 

Že dává Skandinávie světu jenom zimu, polární slunce a noc nebo lyžařskou techniku „telemark“? Kdepak. Obohacuje celý svět ještě něčím jiným, něčím, co všichni potřebujeme a co používáme – nábytkem! Jaký je ten skandinávský a co nás na něm stále tak láká? Podívejme se na to společně!

Skandinávský nábytek jedna skupina lidí miluje, druhá ji nenávidí… A ta třetí si nejspíš našla svůj styl jinde a nezajímá se o něj. Ti, kteří mu neholdují, často zmiňují jeho jednoduchost až strohost. Ti, kteří ho zbožňují, tato „negativa“ vidí pozitivně. Tyto znaky, tedy jednoduchost a strohost, jsou pro nábytek skandinávského stylu typické a dělají z něj to, čím je.

 

Jednoduchost, modernost a minimalismus

Jednoduchost je nejspíš to první, co vás napadne, když se na skandinávský nábytek podíváte. S největší pravděpodobností na něm totiž nespatříte zdobné prvky, vévodí mu čisté a rovné linie. Působí střízlivě, tedy ne mohutně. Zakládá si na eleganci a minimalismu, ale také na praktičnosti.

Skandinávský nábytek

 

Příroda, úcta k ní a citlivé spojení prvků

Skandinávský styl bydlení můžeme často spatřit v rodinných domech, jeho základní funkcí je totiž navodit pocit sepjetí s přírodou. Nemá vytvářet bariéru mezi exteriérem a interiérem, naopak má tyto dva prvky opticky i duchem spojovat. Proto je nejčastěji využívaným materiálem dřevo, případně jeho alternativa, která dřevo věrně připomíná.

Báječně se ale tento styl hodí i do bytů v bytových či panelových domech. Tady totiž dokáže překonávat velkou bariéru mezi tím, co je uvnitř, a tím, co je venku.

 

Otevřený prostor a elegance

Komody či skříňky ve skandinávském stylu často kombinují uzavřené a otevřené prostory. Tvůrci těchto kousků se tak snaží zachovat soukromí a vědí, že některé věci není třeba mít stále na očích, ale na druhou stranu nechtějí dát vale vzdušnosti a prosvětlenosti, která má do toho stylu bydlení také co mluvit.

 

Kombinace barev a jejich kontrasty

Když nahlédnete do bytu, jehož obyvatelé si potrpí na skandinávský styl, zaujme vás, že je vyveden převážně ve světlých barvách. Často jde o bílou v kombinaci se dřevem nebo jeho alternativou s dekorem dřeva, ale nevylučují se ani výrazné kontrasty, jako je bílá s černou a podobné kombinace. Díky výrazným prvkům působí interiér o něco dynamičtěji.

 

Doplňky s hřejivým duchem

Zásadní jsou pro vytvoření hřejivé atmosféry v bytech se skandinávským nábytkem doplňky. Často se jedná o bytové textilie s přírodními motivy nebo úplně čisté – například v ložnicích by neměl na posteli chybět přehoz, na sedačce v obývacím pokoji několik dekoračních polštářků. Vše má působit dojmem absolutního pohodlí a má svádět k odpočinku.

Nezapomeňte, že skandinávský styl rád táhne přírodu k vám domů a vy mu v tom můžete pomoci – například pořízením dřevěných doplňků, tedy váz, sošek, truhliček, svícnů a dalších. Zároveň však myslete na to, že vše musí být jednoduché a nezdobené. 

Čtěte dál:

Další články

Co potřebujete k lepšímu zdraví? Obklopit se krásou a designem.

14.08.2017
Štěstí je klíč ke zdravější imunitě Krása rovná se zdraví, protože spokojenost a štěstí zlepšuje vaši imunitu stejně jako zdravá míra slunce v létě. Takže nehleďte jen na užitečnost a pragmatické výrobky. Život bez krásy všude kolem by byl velice pochmurný. Věřte, nebo ne, ale i takový překrásný design z přírodních materiálů, které umocňují vše kolem vás pozitivním nábojem, dokáže divy. Energetické toky ve vašem domě či bytě dokáží posílit váš organismus. Nejen proto, jak působí svým vzhledem, ...
více >

Rozdíl mezi komodou a vitrínou?

08.08.2017
Jak se orientovat mezi vitrínami? Vybírat můžete z mnoha variant různých typů. Existuje chladící vitrína, prosklená vitrína neboli skleněná, kterou naleznete i ve variantě rohové. Tyto modely plní především funkci vystavovací, svých oblíbených předmětů (knih, modelů, atd.), aby se na ně neprášilo. Máte je hezky zaparkované na očích a nepoškodí se. Praktičnost takové vitríny či komody je nedocenitelná. Pozor však, pokud se po bytě pohybují děti a hrají si s předměty létajícími vzduchem, pak by m...
více >

Jaké vybrat typy chladících boxů a tašek na pláž a cesty?

31.07.2017
Proč je chladící box v létě už nezbytnost a podle čeho si vybrat? Chladící tašky či boxy jsou v létě nezbytností a investice i do nejmenšího modelu se vyplatí. Ledničku na zádech nikdo v dnešní době už tahat nemusí. Nikdy nevíte, kde uvíznete, ať už pěšmo nebo po cestě na koupaliště autem či v jiném dopravním prostředku. Podívejme se tedy na kritéria a výhody jednotlivých možností. Ponejvíce se liší chladící tašky zejména dekorem, velikostí a také konstrukcí. Zajímá vás, jak může takový chladíc...
více >