JAK PEČOVAT O ČALOUNĚNÝ NÁBYTEK

Chraňte čalouněný nábytek před teplem a sluncem

Největší nepřátelé čalouněného nábytku potažené kůži a ekokůži (koženky)? Teplo a přímé slunce. Zapomeňte na to, že byste čalouněný nábytek postavili ke krbu, nebo zády k ústřednímu topení. Problémové je i místo na přímém slunci nebo pod silným umělým světlem. Čalouněný nábytek pak začne rychle ztrácet pružnost, vlhkost, barvu a lesk a od toho zbývá už jen krůček k prvním trvalým prasklinám. Pamatujte tedy, že minimální vzdálenost od zdroje tepla je minimálně půl metru!

Věnujte mu pravidelnou péči

Jednou za týden přetřít houbičkou, nebo vlhkým hadříkem, jednou za měsíc vetřít speciální mastnější krém nebo pastu na kůži a jednou za půl roku provést kompletní vyčištění a impregnaci – tenhle jízdní řád se rozhodně vyplatí dodržovat. Jen tak čalouněný nábytek bude i za několik let vypadat jako nový a nebudou na něm patrné stopy častého používání. Veškeré tyto přípravky naleznete na našich stránkách www.nakup-nabytek.cz.

Vyhněte se rozpouštědlům

Pracovali jste někdy s rozpouštědlem nebo ředidlem? Pokud ano, pak si určitě pamatujete, jak suché potom byly vaše ruce. A podobný účinek mají prostředky, které obsahují ředidla nebo rozpouštědla, na čalouněný nábytek z kůže a ekokůže (koženky). Ta se rychle vysuší a opět může i popraskat. Ideální je použít výrobky, jež jsou k dispozici na našich stránkách www.nakup-nabytek.cz a které čalouněný nábytek promastí. Někteří dokonce doporučují do sedačky pravidelně vtírat obyčejnou indulonu – i ta prý zabrání praskání.

Pozor na fixy a lihovky

„Propisku“ už dnes z kůže a ekokůže (koženky) dostanete. Existují totiž speciální gumy na kůži, kterými propisku vygumujete. Pořídit je možné i speciální samolepky, které nalepíte na poškozené místo, necháte chvíli „působit“ a pak odstraníte i s inkoustem. Naopak zcela neodstranitelné jsou ještě pořád fixy a lihovky. Od mastných fleků prý zaručeně pomůže trocha magnézia, které nanesete na skvrnu, necháte několik hodin působit a pak vysajete.

Vsaďte na to, co máte běžně doma

Na závěr nabízíme pár babských rad, které jsou alternativou k chemickým prostředkům a chemickému čištění. Nicméně je neberte jako univerzálně platné. Běžnou údržbu čalouněného nábytku je prý možné zvládnout za pomoci dětských vlhčených ubrousků, které ji navíc příjemně provoní. A některé hospodyňky prý čalouněný nábytek utírají hadříkem namočeným v horkém mléce a následně jej celou přetřou ještě kouskem sametu. Čalouněný nábytek je prý jako nový.