Provensálský styl bydlení: jaký nábytek vybrat a čím byt vyladit

Provensálský styl bydlení evokuje svěžest, světlost a v neposlední řadě i útulnost. Vše se nese na jemných vlnách a do jisté míry se přiklání k přírodě. Jeho vliv je nejpatrnější v obývacím pokoji a ložnici, ale může klidně a s lehkostí sobě vlastní dokonale ovládnout celý byt či dům.

Provence, Provensálsko… Už jenom ten název překrásné oblasti v jihovýchodní Francii vyvolává v člověku klid. A když si představíme ty zdánlivě nekonečné fialově zbarvené lány levandule, hřejivou a uvolněnou atmosféru a vůni, máme chuť přenést si to všechno domů. Máte ji také? Tak do toho! Jaký je nábytek, který vám to umožní?

Rustikální ráz a útulnost

Útulnost nábytku v provensálském stylu spočívá především v provedení nábytku. Ten vybírejte rustikální nebo alespoň s rustikálními prvky. Alespoň na pohled by měl působit trochu masivnějším dojmem a měl by navodit pocit tradice. Nábytek je pravděpodobně to jediné, u čeho se nebudou vyznavači tohoto stylu zlobit za bílou barvu.

publicdoc-provensalsky-styl-4_-1_-1_271602publicdoc-provensalsky-styl-5_-1_-1_257091
 

Tvrdé dřevo s jemnými prvky

Jak už bylo řečeno, nábytek by měl působit masivněji. Chcete-li vsadit na klasiku, nebraňte se dřevu. Pamatujte však, že vyžaduje více péče než jiné materiály. Na druhou stranu by měl ale onen „tvrdý“ dojem z masivu nabízet také pro oko příjemné jemné prvky – elegantní zdobení, tvarování nebo třeba nenásilné kování na skříňkách, komodách nebo věšácích.

Mezi materiály vládne dřevo a kámen

Dřevo se netýká jen nábytku. Pravděpodobně nikdy totiž nedosáhnete skutečně pěkného bydlení v provensálském stylu, když nebudete mít dřevěnou podlahu, případně podlahu z jiných materiálů, které však svým vzhledem dřevo věrně napodobí.

Jeden přírodní materiál, dřevo, pak může doplnit další. Je jím kámen. Venkovní i vnitřní kamenné obklady stěn a podlahy vytváří dojem silnějšího sepjetí s přírodou. A o to přece v Provence jde.

Co se ale materiálů týče, nemůžeme opomenout kov, konkrétně kovové prvky na nábytku. Jemné, nenásilně působící kovové úchytky změní klasický rustikální nábytek v ten, za který by se ve Francii rozhodně nestyděli.

publicdoc-provensalsky-styl-1_-1_-1_154937

Barvy pastelové a nikdy jiné

Jestli je v provensálském stylu bydlení povolen bílý nábytek, je to všechno. Zbytek už musí být hravější a rafinovanější, a přesto jemný a neagresivní. Takový, jaký pohladí oko i duši. Správný sametový tón a kýženou hebkost má například růžová, světle fialová a světle modrá.

V těchto barvách je vysoký podíl bílé nebo šedé barvy, jde ve výsledku spíš o „vybledlé“ tóny, které však skutečně působí velmi příjemně.

Zamilujte si solitéry

Provensálský styl staví mimo jiné také na solitérech, jednotlivých kouscích nábytků, například křesel, taburetů, jednoduchých úzkých vitrín a dalších. Žádný roh už nemusí zůstávat nevyužitý, ve vašem bytě už nemusejí být místa zející prázdnotou. Solitéry to vyřeší!

publicdoc-provensalsky-styl-3_-1_-1_370128publicdoc-provensalsky-styl-6_-1_-1_350179
 
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení