Výběr postele podle věku dítěte. Víte, na co se zaměřit?

A je to tady! Radostná zpráva, že čekáte potomka, vyvolává spoustu emocí, s nimiž jdou ruku v ruce také plány na vybavení dětského pokojíčku. Od narození až do puberty je tím nejdůležitějším prvkem dětská postel. Jak vybírat a na co nezapomenout?

Postýlka pro miminko

Dětská postýlka má obvykle standardní rozměr 60 x 120 cm. Může se vám to zdát málo, ale ten mrňavý uzlíček ke spánku opravdu více prostoru nepotřebuje. Vaším úkolem je zajistit mu maximální pohodlí a hlavně bezpečí. Poznávacím prvkem všech postýlek je žebřinová ohrádka, která zajistí, že se miminko neskutálí na zem. Už zde můžete volit mezi dvěma variantami: žebřiny kolem dokola celého lůžka, nebo plné čelo a záď. Nehledejte mezi nimi žádné velké rozdíly, jedná se spíše o estetické členění.

Postýlka by měla být polohovatelná, což znamená, že lze výšku matrace přizpůsobit věku a pohybovým dovednostem dítěte. Čím je miminko a batole starší, tím níže potřebuje matraci, aby při svém dovádění nevypadlo z postýlky ven. Chcete-li mít své děťátko co nejvíce na blízku, vybírejte modely s odnímatelnou bočnicí. Postýlku pak můžete přirazit k manželské posteli a miminko v noci kontrolovat bez nutnosti opakovaného vstávání.

V nabídce dětských postýlek jsou také tzv. kombinované či rostoucí modely, které se přizpůsobují věku dítěte až do jeho nástupu do školy. Tento typ nábytku se skládá z několika částí, včetně úložného prostoru, které lze v budoucnu libovolně rozkládat a přestavět podle potřeby.

getimage (31)getimage (32)
 

Postýlka pro malé děti

Když dítko ze své miminkovské postýlky odroste (což je přibližně ve 2 – 3 letech), přichází čas na větší postel. Zde už je výběr mnohem pestřejší, jak co do velikosti tak designu. Nyní už můžete sáhnou po klasickém jednolůžkovém rozměru, tedy 90  x 200 cm. Existují ale i menší verze (např. 80 x 140 cm), které dětem vystačí minimálně do nástupu do školy.

Při výběru nové postele byste měli opět dbát na bezpečnost. Pro malé děti jsou nebezpečné ostré hrany, proto by postýlka měla mít všechny rohy zaoblené, včetně ploch podélných konstrukcí. Samozřejmostí jsou také bezpečnostní zábrany, neboli bočnice, které eliminují možnost pádu z lůžka.

Co se týče designu, pamatují výrobci snad na všechny oblíbené dětské hrdiny, pohádkové postavičky a jiné motivy, které nadchnou holčičky i kluky.

getimage (33)
 

Postel pro teenagera

Pokoj pro puberťáka už nelze nazývat dětským pokojem. Stejně tak postel získává dospělácké rozměry. V současné době neovládají teenagerské pokoje klasická jednolůžka, ale tzv. rozšířená jednolůžka, tedy postele o rozměru 120 – 140 x 200 cm. Velké oblibě se těší postele s vysouvací matrací, která se uplatní jak při každodenním lenošení, tak při příležitostném přespávání kamarádů.

Samostatnou kapitolou jsou pak patrové postele. Nejde však o klasické palandy, ale o vyvýšená lůžka, pod nimiž se nachází velký prostor pro studijní kout, knihovnu či odkladiště všech potřeb a doplňků pro záliby vašich ratolestí.

Společným jmenovatelem všech typů postelí nezávisle na věku je však kvalitní matrace, která je důležitá pro správný vývoj páteře. Za to vám děti v budoucnu jednou poděkují.

getimage (34)getimage (35)