nakup
nabytek.cz
infolinka  +420 230 234 556

Vyberte barvu dětské sestavy podle povahy svého dítěte

Zařídit dětský pokoj není nic jednoduchého, ať už se snažíte vyčarovat malé království předškolákovi nebo dospívajícímu. Kromě celkového stylu pokoje a barvy výmalby hraje důležitou roli celá sestava nábytku do dětského pokoje. Konkrétně její provedení a barva.

Při zařizování dětského pokoje se neptejte sami sebe na to, co se právě teď líbí vám a co by se vám jako dítěti líbilo. Ptejte se svého dítěte a pozorujte jeho povahu. Od ní se totiž můžete odrazit tím správným směrem a vykouzlit pokoj, v němž se bude rádo učit a odpočívat.

Dívka, nebo chlapec? Všichni mohou mít rádi všechno

Zbořme jednou pro vždy mýtus, že chlapci kolem sebe musejí mít modrou a dívky růžovou nebo červenou barvu. Ne že by chlapci zrovna prahli po růžové, ale rozhodně pro ně nesmí být tabu červená a pro dívky zase modrá.

Obecně také pletí, že rodiče vybírají tmavší modely chlapcům a světlejší dívkám. Jako by stále živili další mýtus, ten o „čistotě dívek“, ač se může v této souvislosti zdát naprosto absurdní. Obě záležitosti jsou však již přežité.

Červená pro smutné, zelená pro hyperaktivní

Při výběru barevného provedení dětské sestavy dbejte na to, aby se barvy dítěti líbily, aby se cítilo dobře, když ho obklopují. Možná byste nevěřili, jak moc barvy na lidskou psychiku působí, ať už pozitivně, či negativně. Například:

  •          Modrá se nehodí pro zimomřivé a také psychicky slabší, lépe řečeno labilnější děti.
  •          Červená povzbuzuje k životu a aktivitě, proto je vhodná pro smutnější a zamlklé děti, ale rozhodně by neprospěla dítěti hyperaktivnímu.
  •          Zelená uklidňuje, proto je perfektní pro velmi akční děti, které potřebují zklidnit.
  •          Oranžová a žlutá jsou velmi podobné, veselé barvy usnadňující intelektuální činnost a podporující komunikaci.
  •          Bílá působí čistě, ale často v dětském pokoji působí sterilně – víc, než by jeho malí obyvatelé chtěli.
  •          Fialová podporuje myšlení, zejména to kreativní – pokud se vašemu dítku líbí, dopřejte mu ji, ať už je to malý myslitel, nebo právě v této oblasti potřebuje nenápadně a nenásilně pomoci.
  •          Hnědá a šedá na dítě obvykle působí příliš nudně a fádně, což se může projevit nezájmem o jakoukoli činnost v pokoji.
  •          Černá se do dětského pokoje nehodí. Možná vás k ní přemluví dospívající, ale k menším dětem ji nedoporučujeme – je příliš tmavá, smutná, temná.

Snad nikdy neuděláte chybu, zvolíte-li dřevo nebo dekor dřeva. Jde totiž o docela neutrální prvek, ať už hraje hlavní a jedinou roli, nebo se vyskytuje v kombinaci s barvou. Potom se dítěte opět ptejte, jaký dekor se mu zamlouvá více.

Zpracování dat
Schovat