nakup
nabytek.cz
infolinka  +420 230 234 556

Zamilujte si severský styl. Není tak studený, jak se může zdát

Severský, nebo také skandinávský styl bydlení se může někomu zdát příliš strohý a chladný. Tento dojem nebudeme vyvracet, jeho výhodou je však nadčasovost a jednoduchost. Objevte jeho kouzlo spolu s námi.

Jednoduchý, stylový a účelný

Skandinávský styl bydlení je především o praktičnosti a přírodních materiálech, kterým dominuje světlé dřevo (v moderním pojetí také laminová dřevotříska) a proutí. Tyto základní prvky pak může doplňovat ještě čiré sklo, např. ve vitrínách nebo na konferenčních stolcích. Výsledkem je interiér plný světla, které seveřanům během velké části roku chybí.

Podle výše uvedených kritérií by se severský styl dal zaměnit s mnohem populárnějším rustikálním bydlením. Na rozdíl od něj je ale méně zdobný a vsází na čisté linie a ostré tvary.

Bílá nade vše? Ano, ale…

Protože Skandinávcům chybí denní světlo, je asi logické, že základní barvou severských příbytků je bílá. Tuto barevnou strohost pak rozbíjí doplňky a solitéry výrazných barev, nejčastěji červené, modré nebo s geometrickými či abstraktními vzory.

Pokud nemáte v plánu pořizovat hned nový nábytek, ale toužíte po změně stylu bydlení v severském duchu, začněte maličkostmi. Stačí vybílit celý byt a pořídit nové textilie. Pokud už  máte tuto etapu za sebou, doplňte interiér nějakým zajímavým solitérem, třeba barevným křeslem, komodou nebo originálním svítidlem. Nejlepší službu vám v tomto ohledu udělá nový kusový koberec nebo běhoun v pestrých barvách, které místnost krásně zútulní.

S dekoracemi opatrně

České domácnosti si na rozdíl od těch skandinávských libují v přemíře dekorací a jiných ozdob. Pokud chcete bydlet v severském stylu, nemusíte se jich nutně hned zbavovat. Jen je do interiéru zakomponujte jinak. Místo tradiční výstavky na kredenci či odkládacím stolku využijte prosklené vitríny. Základním pravidlem pro zařizování a zdobení je „všeho s mírou“! Vystavte jen to, na co opravdu chcete denně koukat nebo čím se chcete pochlubit. Staré kýče schovejte do krabice.

Zdobnost a útulnost severským interiérům dodávají především huňaté koberce, pleteniny, plédy a dekorační polštářky. Těch není nikdy dost.

Zpracování dat
Schovat