Hurá do školy! Jak vybírat dětskou pracovní židli

Máte-li doma prvňáčka, vybíráte právě teď na poslední chvíli nový nábytek do jeho studentského koutku. Ať už bude dělat úkoly ve svém pokoji nebo v kuchyni, vždy musí sedět na kvalitní židli. A my vám poradíme, jakých zásad se při výběru takové židle držet.

Správný sedací nábytek pro zdravý vývoj

Možná se vám zdá, že tím nejdůležitějším prvkem pro novou etapu v životě vašeho dítěte je kvalitní pracovní stůl, kde bude trávit spoustu času nad domácími úkoly. A rozhodně nejste daleko od pravdy. Ale více než kvalitu stolu je na místě řešit kvalitu sezení. V mnoha domácnostech se často setkáte s nešvarem, kdy dítě sedí na dospělácké pracovní židli, nebo ještě hůře na jídelní židli. Ta je pro dlouhé sezení a práci nad sešity absolutně nevhodná. Kancelářská židle pro dospěláky jakbysmet. Sedák je pro děti příliš dlouhý, a místo aby seděly rovně opřené o opěradlo, zaujmou spíše pozici v pololehu. A ta je pro soustředění se a udržení pozornosti absolutně nevhodná.

Ať se vám to líbí nebo ne, vaše dítě potřebuje dětskou židli. Jen tak zabezpečíte jeho správný vývoj, dobré držení těla a pohodlí pro studium, na které doposud nebylo vůbec zvyklé. A co si budeme povídat, když jdeme do něčeho neznámého, chceme se při tom cítit dobře a pohodlně i my dospělí.

getimage (32)_1getimage (33)_1
 

Zaměřeno na parametry

S kvalitní ergonomickou židlí máte všichni vyhráno. A proč ergonomickou? Protože právě židle s tímto přívlastkem zajistí, že malý student nebude sedět v nevhodné poloze. Tělo bude držet zpříma, což zabezpečí správné a uvolněné dýchání. Špatný posed může mít i další následky, než jen nesoustředěnost a bolesti zad. Mohou se přidat bolesti hlavy, dýchací potíže a předčasná únava.

Na správné židli by mělo být vše nastavitelné:

  • Výška – posouvání sedáku dolů a nahoru by mělo být u všech pracovních židlí již samozřejmostí, ale můžete se setkat i s výjimkami. Na ty honem rychle zapomeňte!
  • Opora – stejně jako výška sedáku by měla být nastavitelná i výška opěradla. Samotný opěrák by měl být dostatečně dlouhý, aby zajistil kvalitní oporu zad až k lopatkám.
  • Hloubka – u dospělácké židle je největším problémem příliš hluboký sedák. Dítě pak nedosáhne nohama na zem a na sedací plochu nohou je vyvíjen příliš velký a nepříjemný tlak. Dětský sedák je formován pro menší rozměry a zajistí tak správné posezení s chodily pohodlně na zemi.
  • Pojezdy – pro práci u stolu je židle opatřená kolečky praktičtější, než židle stabilní. Tady dejte pozor a vybírejte materiál koleček podle typu podlah. Na koberce se hodí plastová, na tvrdé podlahy by měla být kolečka pogumovaná.
getimage (34)_1
 

Nábytek, který poroste s vámi

Děti rostou závratnou rychlostí a židle, kterou jim teď vyberete, brzy nebude vyhovovat. Pokud nechcete během studijních let pořizovat několik modelů, kupte židli rostoucí (stejně tak k ní existuje i rostoucí pracovní stůl, rostoucí dětská postel). A v čem spočívá její výhoda oproti výše uvedeným parametrům dětských židlí?

Kromě již zmíněných nastavitelných prvků lze u rostoucí židle upravovat i hloubku sedáku. Spolu s nastavitelnou výškou opěradla tak získáte model, který vydrží ještě mnoho let. V nabídce jsou také židle, nabízející přizpůsobení sklonu opěradla a sedáku, ale také nastavení opory rukou. Tyto opěrky jsou důležité především v okamžiku, kdy dítě pracuje u počítače. A to je v současné době samozřejmostí už na základních školách. Nešetřete proto na zdravém posezení a myslete na vývoj svých dětí. V budoucnu vám za to poděkují.

getimage (35)_1getimage (36)
 
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení