Jak dostat do bytu více světla? Pomocí jednoduchých triků

Také vás v zimě otravuje věčná tma a šero v bytě? Poradíme vám, jak se s neustálou tmou vypořádat a vnést do domova více světla, a to napořád.

Využijte správné barvy

Pro zimu je typické brzké stmívání a i za bílého dne je občas potřeba svítit. Nedostatek světla má vliv na naši psychiku, proto jsme v zimě více podráždění a unavení. Než se ale poddávat těmto pochmurným náladám, co s nimi rázně zatočit? Stačí se tomuto tmavému zimnímu období přizpůsobit. A nejlepším přítelem vám budou světlé barvy.

Dejte prostor bílé. Více bílé je prvním jednoduchým krokem k prosvětlení bytu. Bílá přitahuje a odráží světlo. Bílé stěny a bílý nábytek jsou nejvhodnějším způsobem, jak prosvětlit tmavou místnost. Ale nemusí to být jen bílá. Skvěle zafunguje i světle šedá a jemné pastelové odstíny jako růžová, bledě modrá nebo žlutá. Místo bílé můžete využít i co nejsvětlejší béžovou, která prostor navíc příjemně zahřeje.

dfbdsodysea
 

Odrážejte světlo

Naučte se se světlem pracovat. Pro prosvětlení prostoru je dobré využít odrazu světla. Proto maximálně využijte zrcadlové plochy. Zrcadla umístěná proti oknu zafungují jako svítidlo s přirozeným denním světelným zdrojem. Kromě klasických závěsných zrcadel můžete pracovat také s velkými kusy nábytku. Vybírejte šatní skříně se zrcadlovými dvířky, které vytvoří ten správný efekt.

Kromě zrcadel si můžete pomoci i se skleněnými plochami. Skleněné konferenční či odkládací stolkynebo prosklené vitríny podobně jako zrcadla odráží světelné paprsky, aniž by do oken přímo pražilo slunce. Navíc se hodí do malých a stísněných bytů, protože dodají místnosti vítanou vzdušnost a lehkost.

getimage (9)
 

Efektivní osvětlení

I když se snažíme zařídit byt tak, abychom do něj vnesli co nejvíce světla, budeme svítidla potřebovat. Zapomeňte však na zastaralou podobu osvětlení – jen závěsný lustr v pokoji nestačí. S osvětlením je potřeba důmyslně pracovat, aby v místnosti nevznikala tmavá zákoutí. Kromě hlavního svítidla potřebujeme ještě ta vedlejší, doplňková.

Možná vás napadne, že je to zbytečné a náročné na spotřebu. Opak je však pravdou. S doplňujícími svítidly v podobě různě rozmístěných lampiček nebo bodovek můžete snížit výkon zdroje na hlavním osvětlení. Se správnou světelnou atmosférou pomohou také dekorativní prvky jako osvětlené vitríny, televizní stolky, podsvícené skříňky a lůžka, osvětlení za televizí atp. Světla není nikdy dost a práce s ním může být zábava. Výsledná domácí pohoda za to stojí.

45