Francouzská ložnice: romantický styl Provence

Když se řekne Francie, napadne každého láska a romantika. Když se řekne Provence, vybaví se nám něžný interiér plný světla, dřeva a bílé barvy. Francie + Provence, to je ideální ložnice. Pojďte se podívat, jak si takovou ložnici zařídit.

Bydlení ve francouzském stylu

Francouzský styl je v nábytkovém a interiérovém designu spojován především se stylem Provence. Je to proto, že právě tato oblast patří mezi oblíbené díky svému osobitému kouzlu, historii a samozřejmě všudypřítomné levanduli. Levandule je pro tuto oblast typická a odráží se to i v designu. Mezi barvy, které jsou pro styl Provence charakteristické, patří právě levandulová a všechny další odstíny fialové. Ty se kombinují s bílou, smetanovou a světlým dřevem, ideálně s dřevěnými povrchy s dobovou patinou.

Obecně tento styl ovládají světlé něžné tóny. Pokud nechcete vše bílé a levandulové, neuděláte chybu, použijete-li jiné pastelové barvy. Skvěle bude vypadat žlutá s modrou nebo červená s šedou. Vždy ale decentně.

getimage (10)getimage (11)
 

Romantika pro ženy i muže

Nábytek ve stylu Provence je obvykle dekorován jemnými vzory nebo ladnými vyřezávanými liniemi, není tedy úplně v souladu s moderním puristickým stylem, ale to neznamená, že s ním nejde kombinovat. Nelze mu upřít ženskost, ale rozhodně není zženštilý. Vedle světlé vyřezávané a romanticky vzhlížející komody bude skvěle vypadat černé kožené křeslo v pánském stylu a naopak.

Tento nábytek často vypadá, jako by pamatoval už několik předešlých generací a to mu dodává onen francouzský šarm. Má duši, jak s oblibou říkají designéři. Patina k Provence zkrátka neodmyslitelně patří.

getimage (12)
 

Francouzi lpí na detailech

… a to nejen v módě, ale i v bydlení. Správně zvolené doplňky, teprve dotváří onen styl s velkým S. Francouzský styl není vyzývavý. Je útulný a podmanivý, něžný a osobitý, hravý a decentní zároveň. Potřebné útulnosti dosáhnete pomocí malých zařizovacích nezbytností, jako jsou polštáře, plédy, závěsy či vzdušné záclony a lehké ubrusy.

Nesmí chybět květiny, jak hrnkové tak řezané a samozřejmě levandule, zasetá či jako sušená dekorace. K typickým dekoracím jižní Francie neodmyslitelně patří proutěné koše a košíky, které lze využít mnoha způsoby, přítomné musí být svíčky všech tvarů a velikostí, kovaná svítidla a ozdobné rámečky na fotografie.

getimage (13)getimage (14)
 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení