nakup
nabytek.cz
infolinka  +420 230 234 556
 » Provensálský styl bydlení: jaký nábytek vybrat a čím byt vyladit

Provensálský styl bydlení: jaký nábytek vybrat a čím byt vyladit

08.06.2017 

Provensálský styl bydlení evokuje svěžest, světlost a v neposlední řadě i útulnost. Vše se nese na jemných vlnách a do jisté míry se přiklání k přírodě. Jeho vliv je nejpatrnější v obývacím pokoji a ložnici, ale může klidně a s lehkostí sobě vlastní dokonale ovládnout celý byt či dům.

Provence, Provensálsko… Už jenom ten název překrásné oblasti v jihovýchodní Francii vyvolává v člověku klid. A když si představíme ty zdánlivě nekonečné fialově zbarvené lány levandule, hřejivou a uvolněnou atmosféru a vůni, máme chuť přenést si to všechno domů. Máte ji také? Tak do toho! Jaký je nábytek, který vám to umožní?

Rustikální ráz a útulnost

Útulnost nábytku v provensálském stylu spočívá především v provedení nábytku. Ten vybírejte rustikální nebo alespoň s rustikálními prvky. Alespoň na pohled by měl působit trochu masivnějším dojmem a měl by navodit pocit tradice. Nábytek je pravděpodobně to jediné, u čeho se nebudou vyznavači tohoto stylu zlobit za bílou barvu.

Tvrdé dřevo s jemnými prvky

Jak už bylo řečeno, nábytek by měl působit masivněji. Chcete-li vsadit na klasiku, nebraňte se dřevu. Pamatujte však, že vyžaduje více péče než jiné materiály. Na druhou stranu by měl ale onen „tvrdý“ dojem z masivu nabízet také pro oko příjemné jemné prvky – elegantní zdobení, tvarování nebo třeba nenásilné kování na skříňkách, komodách nebo věšácích.

Mezi materiály vládne dřevo a kámen

Dřevo se netýká jen nábytku. Pravděpodobně nikdy totiž nedosáhnete skutečně pěkného bydlení v provensálském stylu, když nebudete mít dřevěnou podlahu, případně podlahu z jiných materiálů, které však svým vzhledem dřevo věrně napodobí.

Jeden přírodní materiál, dřevo, pak může doplnit další. Je jím kámen. Venkovní i vnitřní kamenné obklady stěn a podlahy vytváří dojem silnějšího sepjetí s přírodou. A o to přece v Provence jde.

Co se ale materiálů týče, nemůžeme opomenout kov, konkrétně kovové prvky na nábytku. Jemné, nenásilně působící kovové úchytky změní klasický rustikální nábytek v ten, za který by se ve Francii rozhodně nestyděli.

Barvy pastelové a nikdy jiné

Jestli je v provensálském stylu bydlení povolen bílý nábytek, je to všechno. Zbytek už musí být hravější a rafinovanější, a přesto jemný a neagresivní. Takový, jaký pohladí oko i duši. Správný sametový tón a kýženou hebkost má například růžová, světle fialová a světle modrá.

V těchto barvách je vysoký podíl bílé nebo šedé barvy, jde ve výsledku spíš o „vybledlé“ tóny, které však skutečně působí velmi příjemně.

Zamilujte si solitéry

Provensálský styl staví mimo jiné také na solitérech, jednotlivých kouscích nábytků, například křesel, taburetů, jednoduchých úzkých vitrín a dalších. Žádný roh už nemusí zůstávat nevyužitý, ve vašem bytě už nemusejí být místa zející prázdnotou. Solitéry to vyřeší!

Kam dál:

Další články

Co potřebujete k lepšímu zdraví? Obklopit se krásou a designem.

14.08.2017
Štěstí je klíč ke zdravější imunitě Krása rovná se zdraví, protože spokojenost a štěstí zlepšuje vaši imunitu stejně jako zdravá míra slunce v létě. Takže nehleďte jen na užitečnost a pragmatické výrobky. Život bez krásy všude kolem by byl velice pochmurný. Věřte, nebo ne, ale i takový překrásný design z přírodních materiálů, které umocňují vše kolem vás pozitivním nábojem, dokáže divy. Energetické toky ve vašem domě či bytě dokáží posílit váš organismus. Nejen proto, jak působí svým vzhledem, ...
více >

Rozdíl mezi komodou a vitrínou?

08.08.2017
Jak se orientovat mezi vitrínami? Vybírat můžete z mnoha variant různých typů. Existuje chladící vitrína, prosklená vitrína neboli skleněná, kterou naleznete i ve variantě rohové. Tyto modely plní především funkci vystavovací, svých oblíbených předmětů (knih, modelů, atd.), aby se na ně neprášilo. Máte je hezky zaparkované na očích a nepoškodí se. Praktičnost takové vitríny či komody je nedocenitelná. Pozor však, pokud se po bytě pohybují děti a hrají si s předměty létajícími vzduchem, pak by m...
více >

Jaké vybrat typy chladících boxů a tašek na pláž a cesty?

31.07.2017
Proč je chladící box v létě už nezbytnost a podle čeho si vybrat? Chladící tašky či boxy jsou v létě nezbytností a investice i do nejmenšího modelu se vyplatí. Ledničku na zádech nikdo v dnešní době už tahat nemusí. Nikdy nevíte, kde uvíznete, ať už pěšmo nebo po cestě na koupaliště autem či v jiném dopravním prostředku. Podívejme se tedy na kritéria a výhody jednotlivých možností. Ponejvíce se liší chladící tašky zejména dekorem, velikostí a také konstrukcí. Zajímá vás, jak může takový chladíc...
více >