nakup
nabytek.cz
infolinka  +420 230 234 556
 » Provensálský styl bydlení: jaký nábytek vybrat a čím byt vyladit

Provensálský styl bydlení: jaký nábytek vybrat a čím byt vyladit

08.06.2017 

Provensálský styl bydlení evokuje svěžest, světlost a v neposlední řadě i útulnost. Vše se nese na jemných vlnách a do jisté míry se přiklání k přírodě. Jeho vliv je nejpatrnější v obývacím pokoji a ložnici, ale může klidně a s lehkostí sobě vlastní dokonale ovládnout celý byt či dům.

Provence, Provensálsko… Už jenom ten název překrásné oblasti v jihovýchodní Francii vyvolává v člověku klid. A když si představíme ty zdánlivě nekonečné fialově zbarvené lány levandule, hřejivou a uvolněnou atmosféru a vůni, máme chuť přenést si to všechno domů. Máte ji také? Tak do toho! Jaký je nábytek, který vám to umožní?

Rustikální ráz a útulnost

Útulnost nábytku v provensálském stylu spočívá především v provedení nábytku. Ten vybírejte rustikální nebo alespoň s rustikálními prvky. Alespoň na pohled by měl působit trochu masivnějším dojmem a měl by navodit pocit tradice. Nábytek je pravděpodobně to jediné, u čeho se nebudou vyznavači tohoto stylu zlobit za bílou barvu.

Tvrdé dřevo s jemnými prvky

Jak už bylo řečeno, nábytek by měl působit masivněji. Chcete-li vsadit na klasiku, nebraňte se dřevu. Pamatujte však, že vyžaduje více péče než jiné materiály. Na druhou stranu by měl ale onen „tvrdý“ dojem z masivu nabízet také pro oko příjemné jemné prvky – elegantní zdobení, tvarování nebo třeba nenásilné kování na skříňkách, komodách nebo věšácích.

Mezi materiály vládne dřevo a kámen

Dřevo se netýká jen nábytku. Pravděpodobně nikdy totiž nedosáhnete skutečně pěkného bydlení v provensálském stylu, když nebudete mít dřevěnou podlahu, případně podlahu z jiných materiálů, které však svým vzhledem dřevo věrně napodobí.

Jeden přírodní materiál, dřevo, pak může doplnit další. Je jím kámen. Venkovní i vnitřní kamenné obklady stěn a podlahy vytváří dojem silnějšího sepjetí s přírodou. A o to přece v Provence jde.

Co se ale materiálů týče, nemůžeme opomenout kov, konkrétně kovové prvky na nábytku. Jemné, nenásilně působící kovové úchytky změní klasický rustikální nábytek v ten, za který by se ve Francii rozhodně nestyděli.

Barvy pastelové a nikdy jiné

Jestli je v provensálském stylu bydlení povolen bílý nábytek, je to všechno. Zbytek už musí být hravější a rafinovanější, a přesto jemný a neagresivní. Takový, jaký pohladí oko i duši. Správný sametový tón a kýženou hebkost má například růžová, světle fialová a světle modrá.

V těchto barvách je vysoký podíl bílé nebo šedé barvy, jde ve výsledku spíš o „vybledlé“ tóny, které však skutečně působí velmi příjemně.

Zamilujte si solitéry

Provensálský styl staví mimo jiné také na solitérech, jednotlivých kouscích nábytků, například křesel, taburetů, jednoduchých úzkých vitrín a dalších. Žádný roh už nemusí zůstávat nevyužitý, ve vašem bytě už nemusejí být místa zející prázdnotou. Solitéry to vyřeší!

Kam dál:

Další články

Provensálský styl bydlení: jaký nábytek vybrat a čím byt vyladit

08.06.2017
Provensálský styl bydlení evokuje svěžest, světlost a v neposlední řadě i útulnost. Vše se nese na jemných vlnách a do jisté míry se přiklání k přírodě. Jeho vliv je nejpatrnější v obývacím pokoji a ložnici, ale může klidně a s lehkostí sobě vlastní dokonale ovládnout celý byt či dům. Provence, Provensálsko… Už jenom ten název překrásné oblasti v jihovýchodní Francii vyvolává v člověku klid. A když si představíme ty zdánlivě nekonečné fialově zbarvené lány levandule, hřejivou a uvolněnou atmo...
více >

Skandinávský nábytek: jaký je a proč si stále získává nové příznivce?

15.05.2017
Že dává Skandinávie světu jenom zimu, polární slunce a noc nebo lyžařskou techniku „telemark“? Kdepak. Obohacuje celý svět ještě něčím jiným, něčím, co všichni potřebujeme a co používáme – nábytkem! Jaký je ten skandinávský a co nás na něm stále tak láká? Podívejme se na to společně! Skandinávský nábytek jedna skupina lidí miluje, druhá ji nenávidí… A ta třetí si nejspíš našla svůj styl jinde a nezajímá se o něj. Ti, kteří mu neholdují, často zmiňují jeho jednoduchost až strohost. Ti, kteří h...
více >

Oslavte s námi naše narozeniny. Dárek dostanete vy!

26.04.2017
Milí příznivci e-shopu Nakup-nabytek.cz, rok se s rokem sešel a my opět slavíme narozeniny. Radost ale budete mít hlavně vy! Na sobotu 29. 4. 2017 jsme pro vás přichystali speciální akci na Facebooku. Pokud ještě nejste fanouškem naší facebookové stránky, staňte se jím a požádejte během zmíněného dne prostřednictvím soukromé zprávy o kód, s jehož zadáním získáte příjemnou slevu, při nákupu nad 10 000 Kč dopravu zdarma a nějaký ten narozeninový dáreček! Těšíme se na vás, Váš Nakup-nabytek.cz...
více >

Rozumím    Další informace